Suncokret ruralnog turizma

Dodijeljena priznanja najboljima u ruralnom turizmu

Agrovijesti
Suncokret ruralnog turizma Fotografija: Matija Habljak Pixsell Pogledajte galeriju
Dodijeljena su i dva priznanja za životno djelo Stjepanu Cukoru i Eduardu Kušenu, koji su dio svoje profesionalne karijere posvetili razvoju ruralnih prostora.

Svečanom dodjelom nagrada „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske“, u zagrebačkom Hotelu Academia završeno je ocjenjivanje najboljih programa i projekata u ruralnom turizmu. Na natječaj je do kraja ljeta pristiglo 130 prijava iz 18 županija.

Kako tvrdi Dijana Katica, inicijatorica projekta i predsjednica Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj Kluba članova „Selo“, priča o ruralnom turizmu traje već 25 godina, a sama dodjela priznanja najboljima dvadeset.

Suncokret ruralnog turizma
˝Posljednje dvije godine sve je više onih koji se bave ruralnim turizmom i tako predstavljaju naš turizam cijele godine. Na ruralnom prostoru Hrvatske koji čini čak 92 posto naše zemlje kreiraju se priče koje zaslužuje našu posebnu pažnju, promociju, prijateljstvo i suradnju˝, poručila je Katica. Najboljima je uručeno osam zlatnih, 11 srebrnih i deset brončanih plaketa kao i posebna priznanja u sedam kategorija - Turistička seljačka gospodarstva, Poduzetnici u ruralnom turizmu, Ruralno-turistički projekti, Ruralno-turističke manifestacije, Tradicijska ruralna gastronomija, Vinski turizam i Hrvatski otočni proizvodi i proizvodi s oznakom zemljopisnog podrijetla. Predsjednik žirija Eduard Kušen poručio je kako su u ocjenjivanju presudile nijanse, a napredak u razvoju ove grane turizma je svake godine sve veći.

˝ U Ministarstvu turizma uložili smo mnogo napora i pokušali uvažiti sve primjedbe s javne rasprave kako bismo i vlasnicima obiteljskih gospodarstava olakšali turizam. Prošlog tjedna donesen je novi zakon kojim su otvorena vrata novim subjektima za bavljenje turizmom, koji će se moći baviti robinzonskim turizmom i nuditi autohton doživljaj i time poticati dodatan razvoj ruralnog turizma “, istaknuo je Gari Cappelli, ministar turizma.

Suncokret ruralnog turizma
Dodijeljena su i dva priznanja za životno djelo Stjepanu Cukoru i Eduardu Kušenu, koji su dio svoje profesionalne karijere posvetili razvoju ruralnih prostora.

˝Prije tridesetak godina kada smo krenuli, nije bilo razumijevanja, no zato su rezultati vidljivi sada. Ruralni turizam mora dokazati svoju ogromnu perspektivu u razvoju hrvatskog turizma u budućnosti˝, zaključio je Stjepanu Cukor prilikom preuzimanja nagrade.

 

 

Dobitnike pogledajte u nastavku.

I. kategorija - TURISTIČKA SELJAČKA OBITELJSKA GOSPODARSTVA

  • ZLATNA POVELJA OPG BARBARIĆ, ILOK
  • ZLATNA POVELJA SELJAČKO DOMAĆINSTVO SVETI JURE, UNEŠIĆ
  • SREBRNA POVELJA OPG LJUBICA I TONČI BULIĆ, TUGARE
  • SREBRNA POVELJA KUĆA ZA ODMOR SOBOL, KOČIČIN
  • BRONČANA POVELJA AGROTURIZAM KALPIĆ - OPG KALPIĆ, RADONIĆ
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA PREZENTACIJU RURALNE BAŠTINE - IZLETIŠTE „KAMENA HIMNA“, KOMAJI
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA PROMICANJE SEOSKOG NAČINA ŽIVOTA - OPG MARIJO BEDEKOVIĆ, JAKUŠEVEC
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA KAMP U RURALNOM TURIZMU - SELJAČKI TURIZAM SLAKOPER, KLAKE

Suncokret ruralnog turizma

II. kategorija - PODUZETNICI U RURALNOM TURIZMU

  • ZLATNA POVELJA - SUNČANO SELO JAGNJEDOVEC
  • SREBRNA POVELJA HOTEL LUG, LUG
  • SREBRNA POVELJA KRČMA STARI FENJERI, POŽEGA
  • BRONČANA POVELJA SEOSKO IMANJE „KONOBA TRUŠA“, TUGARE
  • BRONČANA POVELJA RANČ MARIN d.o.o., GARČIN
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA PROMICANJE PČELARENJA PO PROMINKA, KNIN
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA TURISTIČKO PROMICANJE PLANINSKIH PODRUČJA - VILE MONTIS AUREA, NOVO ZVEČEVO

III. kategorija - RURALNO TURISTIČKI PROJEKTI

  • ZLATNA POVELJA - VOĆIN - ČUDESNA SAKRALNO-KULTURNO-TURISTIČKA DESTINACIJA U RURALNOM PODRUČJU
  • SREBRNA POVELJA TJEDAN BIODINAMIKE U TERMAMA SVETI MARTIN
  • BRONČANA POVELJA - INTERNACIONALNI CENTAR KERAMIKE "ATELJE JANJA GORA"
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA MEĐUNARODNU SURADNJU U RURALNOM TURIZMU - GARDEN ROUTE ETNO ART TRAVEL - MALO SELO d.o.o.
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA OŽIVLJAVANJE RURALNIH PODRUČJA UZ RIJEKE - ŽITNA LAĐA „ZORA“, BROĐANI
  • BRONČANA POVELJA AKADEMIJA BLATA, BARANJSKA KUĆA, KARANAC
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA ANIMACIJU U RURALNOM TURIZMU - ADRENALINSKA AVANTURA NA BANOVINI CAPRICCIA CENTAR, NEBOJAN

Suncokret ruralnog turizma

IV. kategorija - RURALNO-TURISTIČKE MANIFESTACIJE

  • ZLATNA POVELJA - MEĐUNARODNI SAJAM "S KLOBASICOM U EU", SVETI PETAR U ŠUMI
  • SREBRNA POVELJA VINSKI-BOR MARATON UDRUGA SURDUK, ZMAJEVAC
  • BRONČANA POVELJA KINOOKUS - FILM FOOD FESTIVAL
  • BRONČANA POVELJA, ŠTRUDLAFEST, JAŠKOVO RESTORAN ŽGANJER
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA TRADICIJSKU MANIFESTACIJU, EKO ETNO GACKA, OTOČAC, TZ GRADA OTOČCA
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA TRADICIJSKU MANIFESTACIJU, RIBARSKE VEČERI, DAVOR
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA TRADICIJSKU MANIFESTACIJU, "NOSTALGIJA" - 8. DANI TRADICIJE I EKO-ETNO SAJAM KAŠTELA 2017., TZ GRADA KAŠTELA
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA TRADICIJSKU MANIFESTACIJU, VINODAR - DARUVAR – NAJZABAVNIJI FESTIVAL VINA, TZ DARUVAR-PAPUK
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA TRADICIJSKU MANIFESTACIJU, DANI DALMATINSKOG PRŠUTA I VINA, VRGORAC, TZ GRADA VRGORCA
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA TRADICIJSKU MANIFESTACIJU TUROPOLJSKO JURJEVO, VELIKA GORICA, PLEMENITA OPČINA TUROPOLJSKA

V. kategorija - TRADICIJSKA RURALNA GASTRONOMIJA

  • ZLATNA POVELJA KUĆA DIDA TUNJE, OPRISAVCI
  • SREBRNA POVELJA OTOČKA KUHINJA SUPETAR, TZ GRADA SUPETRA, PZ SUPETAR
  • SREBRNA POVELJA, OPG HRID, OREBIĆ
  • BRONČANA POVELJA, ORIGINALNA OSJEČKA KNEDLA, TZ GRADA OSIJEKA
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA POVEZIVANJE TURIZMA I EKOLOŠKE PROIZVODNJE SIRA, EKOLOŠKI SIR IZ MIŠINE - OPG MIRKO VALIDŽIĆ, OKLAJ
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA PROIZVODNJU KULENA OD CRNE SLAVONSKE SVINJE, OPG DŽINIĆ SLAVICA, STARI MIKANOVCI
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA INOVACIJU UVOĐENJA BUĆINIH KOŠTICA U PEKARSKE PROIZVODE, GRBIĆ d.o.o. - BUČINO ULJE, POŽEGA

Suncokret ruralnog turizma

VI. kategorija - VINSKI TURIZAM

  • ZLATNA POVELJA VINARIJA SVIJETLI DVORI, KARANAC
  • SREBRNA POVELJA VINA SLADIĆ - OPG ANTE SLADIĆ, PLASTOVO
  • SREBRNA POVELJA PODRUM „OBITELJ FILIPEC“, SAMOBOR
  • BRONČANA POVELJA ZADRUGA VUKOVARSKA VINA, VUKOVAR

VII. kategorija - HRVATSKI OTOČNI PROIZVODI I PROIZVODI SA OZNAKAMA ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA

  • ZLATNA POVELJA OBRT LIPA, PRVIĆ ŠEPURINE
  • ZLATNA POVELJA OPG MATIJEVIĆ, SUZA
  • SREBRNA POVELJA OPG KUĆA VINA IVAN KATUNAR, VRBNIK
  • SREBRNA POVELJA, OBRT NATURA DALMATIA, STON
  • BRONČANA POVELJA OPG DARINKA KRNČEVIĆ, LASTOVO
  • BRONČANA POVELJA IPŠA d.o.o., OPRTALJ
  • POSEBNO PRIZNANJE ZA RAZLIČITE OTOČNE PROIZVODE OPG KATIJA STANČIĆ, DOL, OTOK HVAR

VII. kategorija – NAGRADA ZA ŽIVOTNO DJELO

  • STJEPAN CUKOR, dipl. oec. – NAGRADA ZA ŽIVOTNO DJELO, ZA NEPRIKOSNOVENU ENERGIJU U IMPLEMENTACIJI I POTICANJU RAZVOJA RURALNOG TURIZMA
  • Dr.sc EDUARD KUŠEN, dipl. ing. arh. – NAGRADA ZA ŽIVOTNO DJELO, ZA ZNANSTVENI I STRUČNI DOPRINOST U RAZVOJU RURALNOG TURIZMA
Samo registrirani korisnici mogu komentirati
Prijavi se ovdje